שאלות ותשובות

נושאים: הנקה ושימוש במוצץ, דלקות גרון - PFAPA, חיסונים לתינוק, קרוהן של המעי הדק, ציסטיק פיברוזיס, תוסף ברזל, כתמים, פוזל הצידה, שדיים לבן, אמא בעבודה, ילד בבית, פטרייה בפה, הליכה על קצות האצבעות, אקנה, מסרב ללכת לבית הספר, ניצול תור ביעילות, חיסונים ואסטמה, דבש לתינוק, רקטום "נופל", תפרחת חיתולים קשה, מחלה לאחר טיול, כינים, שיעור יתר, אספרגר, מריבות עם ילד, חיסון נגד וירוס הרוטה

שאלה בנושא חיסון נגד וירוס הרוטה


25. "התינוק שלי בן חודשיים ונשאלתי אם ברצוני לחסן אותו נגד הווירוס רוטה. מהו וירוס זה והאם אתה ממליץ לחסן? האם זה אכן הכרחי כאשר בעצם חיסון זה אינו שייך לתוכנית החיסונית של טיפות החלב?" – רפאלה

רפאלה יקרה, וירוס הרוטה (באנגלית: "Rotavirus") הוא הגורם השכיח ביותר של שלשול וירלי בעולם. כמעט 100% מהתינוקות המגיעים לגיל שנתיים חלו לפחות פעם אחת במחלה כתוצאה מווירוס זה וסבלו מהקאות ושלשולים. כשניים מתוך 100 תינוקות יעברו פעם אחת בחייהם אשפוז בשל התייבשות הנגרמת ע"י ווירוס רוטה. אלפי ילדים בעולם מתים כל שנה מהווירוס או מהסיבוכים הנגרמים על-ידו. בישראל, כ-30-70 תינוקות מתאשפזים מידי יום בגלל זיהום בווירוס רוטה !

החיסון יעיל מאוד ומונע את רוב האשפוזים. ארגון הבריאות העולמי ממליץ על הכנסה של החיסון נגד רוטה לתוכנית החיסונים השגרתית, וזאת גם העמדה של הוועדה המייעצת למשרד הבריאות הישראלי.

החיסון היה אמור להיכנס לתוכנית השגרתית בישראל בשנה הבאה, אך לדאבוננו, התקציב שהכין משרד האוצר "שכח" את הכסף שהיה מיועד לחיסון זה. לכן, רפאלה, תצטרכי לשלם עבורו (בעלות מסובסדת מטעם קופת-החולים שלך, אם יש לך תוכנית משלימה). אני מקווה שתוכלי להרשות את זה לעצמך, למרות שלצערי זה לא יהיה אפשרי לכל משפחה ישראלית.

פרופ' פרנסיס מימוני