שאלות ותשובות

נושאים: הנקה ושימוש במוצץ, דלקות גרון - PFAPA, חיסונים לתינוק, קרוהן של המעי הדק, ציסטיק פיברוזיס, תוסף ברזל, כתמים, פוזל הצידה, שדיים לבן, אמא בעבודה, ילד בבית, פטרייה בפה, הליכה על קצות האצבעות, אקנה, מסרב ללכת לבית הספר, ניצול תור ביעילות, חיסונים ואסטמה, דבש לתינוק, רקטום "נופל", תפרחת חיתולים קשה, מחלה לאחר טיול, כינים, שיעור יתר, אספרגר, מריבות עם ילד, חיסון נגד וירוס הרוטה


שאלה בנושא דבש לתינוק


17. נתתי לבני בן ה־6 חודשים מעט דבש. חברה אמרה לי שאסור לי לעשות זאת וכי סיכנתי את חייו. האם אכן זה נכון?

חברתך צדקה. אסור בהחלט לתת לתינוק מתחת לגיל שנה לאכול דבש! הדבש הוא מקור לנבגים של החיידק Clostridium botulinum. כאשר הנבגים נאכלים על ידי התינוק, הם עלולים לייצר רעל הגורם לבוטוליזם. בוטוליזם היא תסמונת הפוגעת במערכת העצבים של התינוק ולעיתים נדירות היא עלולה להיות קטלנית. הסימנים של בוטוליזם בילדים קטנים כוללים: עצירות עקשנית, חולשה שרירית כללית הגורמת לרפיון של הגפיים והצוואר, לבכי חלש, ליניקה חלשה וירידה בתיאבון,לעייפות כללית ובמקרים קשים להפרעות נשימתיות. אם התינוק שאכל דבש מפתח את הסימנים הללו או חלק מהם, אני ממליץ שייבדק מיד על ידי רופא. למרבה המזל, כל התופעות שתוארו הן זמניות ומשתפרות עם הזמן, ללא נזקים תמידיים.


שאלה בנושא רקטום "נופל"


18. בני בן ה־3, סבל מאפיזודה של פרולפס של הרקטום, כלומר, חלק קטן מהמעיים יצא מפי הטבעת בזמן שהוא עשה את צרכיו.למרות שהכל חזר למקומו לבד, פחדנו מאוד. האם יש ממה לחשוש?

אני מבין את החשש במיוחד לאור העובדה שילד שעבר אירוע כזה, עלול לעבור אותו מספר פעמים. לילד קטן ולהוריו הניסיון לראות את הרקטום "נופל החוצה" יכול להיות מאוד מפחיד. הוא עלול להחזיק את צרכיו ולהתאפק כדי שהמקרה לא יישנה.לדאבוננו, הניסיון להתאפק עלול להחמיר את המצב, מכיוון שהוא גורם לעצירות ולאחר מכן ליציאת צרכים בנפח גדול ובכוח, דבר העלול לגרום לחזרה של הפרולאפס.

רוב המומחים יתנו לבנך תרופה משלשלת כדי לגרום ליציאה רגילה של צרכיו, במרקם רך ובצורה יומיומית. לעיתים נדירות מקרים עקשניים במיוחד הטיפול יהיה כירורגי.

מה גורם לתופעה? הסיבה הנפוצה והפשוטה ביותר היא עצירות, אם כי ידוע שכ־20% מילדים הסובלים מציסטיק פיברוזיס סובלים מפרולאפס, ושהפרולאפס לעיתים הוא הסימן הראשון של המחלה. לכן, אל תתפלאי אם הרופא שלך קושר בין הדברים ושולח אתכם לבדיקות המתאימות להוכיח או לשלול זאת.


שאלה בנושא תפרחת חיתולים קשה


19. בני בן השמונה חודשים סובל מתפרחת חיתולים קשה. מה עשיתי רע? אני מחליפה את חיתוליו לעיתים קרובות, ובכל פעם שמה קרם רב. איך לעזור לו?

ילדים קטנים סובלים לעיתים קרובות מתפרחת חיתולים, בדרך כלל, הסיבה קשורה לחומרים מהשתן או מהצואה הנמצאים זמן רב מידי במגע עם העור. ברוב המקרים, התפרחת משתפרת מהר עם השימוש במשחה המיועדת למצב זה. רוב המשחות מכילות את החומר הפעיל zinc oxide (אוקסיד של אבץ). ניתן להשתמש בהן למניעה וגם לטיפול. במידה ולילד יש תפרחת, עלייך להחליף את חיתוליו לעיתים תכופות מאוד. אך השתדלי שלא להחמיר את התפרחת על ידי שפשוף מיותר של עור התינוק. לאחר שהוא עושה את צרכיו רצוי לשטוף אותו מתחת למים פושרים, מאשר לנקות עם מגבונים. לאחר מכן, לייבשו בטפיחות קלות ולא בשפשוף ואז למרוח את משחת הגנה בנדיבות.

אם מצב התפרחת לא משתפר למרות הטיפול או שהעור נראה אדום מבריק עם פצעים אדומים מפוזרים, ייתכן מאוד שלילד יש פטרת, הדורשת קבלת טיפול תרופתי.


שאלה בנושא מחלה לאחר טיול


20. לפני שבועיים חזרה בתי מטיול ממושך בדרום אמריקה. התברר שהחל מהחודש הראשון לטיול היא סבלה מבעיות מעיים (שלשולים מדי פעם, כאבי בטן ובחילה לאחר אוכל) וכשחזרה לארץ לפני כחודש פקדו אותה תופעות נוספות: היא מוגבלת מאוד בתנועה, מסוגלת ללכת צעדים ספורים בלבד בגלל כאבים במפרקי הקרסול, יש לה חום וחבורות על הרגליים. היא אובחנה כסובלת מ־erythema nodosum לטענת הרופאים סיבת המחלה קשורה לבעיית המעיים איתה חזרה מהטיול. נקבע לה תור לגסטרו רק בעוד כחודשיים מאחר שמצבה הוגדר כלא דחוף. האם זה באמת כך? האם האריתמה נודוסום נרפאת מאליה, או שהיא קשורה קשר הדוק לבעיה במעיים?

Erythema nodosum היא פריחה מיוחדת הנמצאת בד"כ באזורים הקדמיים של הרגליים ועשויה נודולים (גולות תת-עוריות קטנות) . התופעה מתרחשת יחד עם מספר מחלות או תרופות, אך יכולה גם להופיע ללא סיבה ניכרת. המחלה שכיחה בנשים צעירות יותר מאשר בגברים ונעלמת לרוב ללא כל שארית. כאבי פרקים כמו שיש לבתך עלולים להופיע ולעיתים מופיעים לפני הפריחה.

לרוב, כאשר תופעה זאת קשורה לזיהום, היא נרפאת תוך מספר שבועות. לעומת זאת, כשליש מהמקרים שבהם לא נמצאה כל סיבה, המחלה עלולה להימשך מספר חודשים. הסיבה השכיחה ביותר בילדים היא זיהום עם חיידק סטרפטוקוק ובמבוגרים גם זיהום סטרפטוקוקאלי או מחלה ע"ש sarcoidosis. אך, חיידקים רבים נוספים ותרופות רבות (לדוגמא: גלולה למניעת הריון) יכולים לגרום גם ל־Erythema nodosum. כאשר התופעה מתרחשת יחד עם שלשול, כמו במקרה של בתך, ייתכן שמדובר בחיידק מעיים או במחלה דלקתית של המעיים. לכן, התייעצות עם רופא גסטרואנטרולוג מוצדקת מאוד ואני תקווה שהיא תצליח להיפגש עם מומחה כזה תוך זמן קצר. בינתיים, אין מניעה לבדוק דגימת צואה של ביתך לחיידקים וטפילים, לקבל משטח גרון ובדיקת דם לזיהום סטרפטוקוקאלי וכן לבצע לה מבחן עור לשחפת.המבחנים הפשוטים הללו יכולים להביא לאבחנה נכונה ולפשט את הטיפול.

איך לשמור בדיקת צואה לטפילים?

בתי צריכה לעבור בדיקת צואה לטפילים אלא שהרגלי היציאה שלה אינם מתאימים לשעות המעבדה. האם אפשר לשמור את הבדיקה במקרר?: אכן, קיים צורך בצואה טרייה לבדיקת טפילים. אם הדגימה לא יכולה להיבדק תוך שעה, חייבים לשמרה בחומר משמר מסוג SAF (קיימים חומרים משמרים רבים, אך ה־SAF הוא הנפוץ ביותר). אם הרגליהיציאות של בתך אינם מתאימים לבדיקה של צואה טריה, את יכולה לבקש מהמעבדה לתת לך כמות קטנה של SAF בתוך צנצנת כדי שתוכלי להביא את הדגימה למעבדה בתנאים נאותים.


פרופ' פרנסיס מימוני