שאלות ותשובות

נושאים: הנקה ושימוש במוצץ, דלקות גרון - PFAPA, חיסונים לתינוק, קרוהן של המעי הדק, ציסטיק פיברוזיס, תוסף ברזל, כתמים, פוזל הצידה, שדיים לבן, אמא בעבודה, ילד בבית, פטרייה בפה, הליכה על קצות האצבעות, אקנה, מסרב ללכת לבית הספר, ניצול תור ביעילות, חיסונים ואסטמה, דבש לתינוק, רקטום "נופל", תפרחת חיתולים קשה, מחלה לאחר טיול, כינים, שיעור יתר, אספרגר, מריבות עם ילד, חיסון נגד וירוס הרוטה


שאלה בנושא אמא בעבודה, ילד בבית


10. אחרי הרבה שנים בהן הייתי בבית, חזרתי לעבודה ובני בן ה־11 צריך להישאר לבד בבית אחרי בית הספר. האם אפשרי להשאירו לבד? קרן, חיפה

רוב הילדים לא מסוגלים להישאר לבד בבית עד שהם מגיעים לגיל עשר או שתים עשרה. יכולת זאת תלויה ברמת הבשלות שלהם. אולי כדאי שתשאירי אותו לבד בהדרגה ותתני לו לעשות זאת מספר פעמים קצרים מאוד קודם, כדי לוודא שהוא מסוגל. את חייבת לעבור על רשימת דברים חיוניים לפני שתעזבי את הילד לבד בבית:

* ודאי שנוח לו להיות בבית לבד.

* וודאי שהוא יודע את שמו המלא, כתובתו ומספר הטלפון שלו. הוא צריך גם לדעת איך להשיג אותך בעבודה.

* הסבירי לו איך להתמודד עם מצבים שעלולים להתעורר בזמן שהוא לבד. עליו לדעת שאסור לו לפתוח את הדלת בכל מצב, גם אם מעברה השני נאמר לו שיש חבילה חשובה למסור או שנאמר לו שזאת המשטרה. במצב כזה עליו להתקשר אלייך ולקבל הנחיות.

* הסבירי לו מה לעשות במצבי חירום. ודאי שהוא יודע איך מתקשרים למשטרה ולמכבי האש ואיך יוצאים מהבית במקרה של שריפה.

* תארגני את זמנו בבית. הבהירי לו מה עליו לעשות, כולל שיעורי בית. תבני שגרה שהוא חייב לבצע כשהוא חוזר הביתה, כולל נעילת הדלת והתקשרות אלייך.

* תוודאי שביתך בטוח. שאין כלי נשק בהישג יד, שהאלכוהול, חומרי הניקוי והתרופות נעולים בארונות.

* תבהירי לו את מגבלות שאת רוצה שיכבד, לרבות אי שימוש בתנור המטבח או מכשירים חשמליים אחרים העלולים להיות מסוכנים.

שאלה בנושא פטרייה בפה


11. לבני בן ה־4 חודשים אובחנה פטרייה בפה. איך נפטרים ממנה? רוחמה, באר שבע

"פטריה" בפה הינו זיהום, בדרך כלל, קל מאוד שגורם לכתמים לבנים המכסים את החלק הפנימי של הלחיים והלשון של תינוקות. לא מדובר בפיטרייה כי הזיהום נגרם על ידי שמרים. זיהום זה מטופל בדרך כלל בקלות על ידי תרופות מרשם (כמו ניסטטין או דקטרין) התופעה לרוב אינה גורמת לאי נוחות משמעותית לתינוק, שאמור להמשיך לאכול כהרגלו.

שאלה בנושא הליכה על קצות האצבעות


12. ביתי בת השנה וחודש הולכת על קצות האצבעות. האם עלי לדאוג? אלי, רעננה

הליכה על קצות האצבעות נורמלית בדרך כלל בגיל הזה, במיוחד אם ביתך החלה ללכת, והיא גדלה ומתפתחת באופן נורמלי. לעיתים קרובות מדובר בהרגל אך עם זאת, הליכה על קצות האצבעות יכולה להיות סימן של מצב רפואי לא תקין ועלולה להוביל לבעיות הליכה במיוחד אם המצב נמשך לאחר גיל שלוש, או אם היא פיתחה הליכה זאת אחרי תקופה של הליכה תקינה, או שהיא אינה מסוגלת לעמוד כשכפות רגליה שטוחות, או אם קיימות מגבלות בטווחי תנועה של כף הרגל או הקרסול. הליכה על קצות האצבעות יכולה להיגרם בשל מחלות שונות כמו מחלות שריר או מחלת עצב כגון שיתוק מוחין או ניוון שרירים או הפרעה בחוט השידרה, או קונטרקטורה ) התקשות השרירים) של גיד אכילס. אני ממליץ לפנות לרופא הילדים, שיפנה במידת הצורך לאורתופד ילדים.

פרופ' פרנסיס מימוני