שאלות ותשובות

נושאים: הנקה ושימוש במוצץ, דלקות גרון - PFAPA, חיסונים לתינוק, קרוהן של המעי הדק, ציסטיק פיברוזיס, תוסף ברזל, כתמים, פוזל הצידה, שדיים לבן, אמא בעבודה, ילד בבית, פטרייה בפה, הליכה על קצות האצבעות, אקנה, מסרב ללכת לבית הספר, ניצול תור ביעילות, חיסונים ואסטמה, דבש לתינוק, רקטום "נופל", תפרחת חיתולים קשה, מחלה לאחר טיול, כינים, שיעור יתר, אספרגר, מריבות עם ילד, חיסון נגד וירוס הרוטה


שאלה :: האם תוסף ברזל גורם לעצירות?


6. בני בן השנה אובחן כסובל מאנמיה כתוצאה מחוסר ברזל. רופא הילדים המליץ על מתן טיפות ברזל. מאחר וברזל עלול לגרום לעצירות ובני סובל מנטייה לכך, אני חוששת להתחיל את הטיפול. מה לעשות? - יוספה, קרית ים

אחת ההצלחות החשובות ביותר בתחום תזונת הילדים בישראל נעוצה בעובדה ששכיחות חוסר הברזל בשנה הראשונה לחיים ירדה בהרבה משהייתה לפני כמה עשורים. הסיבות להצלחה זו הן בעיקר העלייה בתדירות ההנקה, השימוש בפורמולות מועשרות בברזל והמדיניות הגורפת של מתן תוסף ברזל לתינוקות. ובכל זאת, חוסר ברזל עדיין קיים והוא רחוק מלהיעלם.

עלייך לעשות כל אשר ביכולתך כדי למנוע מבנך להישאר במצב של חוסר ברזל, במיוחד בתקופה הזאת, של גדילה מוחית מהירה. עבודות רבות הוכיחו כי אנמיה מחוסר ברזל וחוסר ברזל ללא אנמיה עלולים למנוע התפתחות קוגניטיבית ומוטורית תקינה בקרב תינוקות ופעוטות. בנוסף, עבודות מחקר שעקבו אחר ילדים במשך שנים לאחר שסבלו מחוסר ברזל, הוכיחו כי הנזקים הקוגניטיביים והמוטוריים הינם מתמשכים ואף ייתכן כי הם בלתי הפיכים, למרות תיקון של חוסר הברזל. יתרה מכך, התברר שחוסר ברזל מגביר את ספיגת העופרת הסביבתית, דבר העלול להוריד עוד כמה נקודות IQ. למזלנו וברוך השם, מדינתנו אינה מדינה עם כמות גדולה של עופרת בסביבה.

בנוגע לנושא העצירות, קרוב לוודאי שמדובר באמונה תפלה. מספר עבודות בדקו ילדים שקיבלו בצורה אקראית תוספת ברזל בטיפות, או טיפות זהות במראה ובטעם, אך לא מכילות כל ברזל. הן ההורים והן הילדים לא ידעו איזה משני הסוגים של טיפות הילד מקבל. ובכל זאת, בשתי הקבוצות הטענות של הופעת עצירות כתוצאה מהתוסף, היו בשכיחות זהה. לכן אני ממליץ שתקבלי את ההצעה של הרופא.


שאלה בנוגע לתינוקת שנולדה עם כתמים


7. לבתי בת החמישה ימים יש על איזור העורף כתם אדום חלק, עם גבולות לא סדירים, וגם כתם גדול כחלחל באזור העכוז. האם הכתמים האלה מסוכנים? האם הם יגדלו או ייעלמו? מה ניתן לעשות ? - מיכל, רמת גן

קרוב לוודאי שכתם הלידה בעורף של בתך הוא מה שנקרא באנגלית ה־"stork bite" (נשיכת החסידה, כלומר, האזור שהחסידה נשכה כשהביאה את התינוקת...) בשפה העממית הוא גם נקרא "נשיקת המלאך" angel's kiss או כתם הסלמון "salmon patch". כתם זה מאוד שכיח ואגב, כתמים מסוג זה יכולים להימצא על המצח, הגבות, או סביב האף. הכתמים הללו בדרך כלל, נסוגים עם הזמן, למרות שלעיתים נותרות מהם שאריות עדינות. במקרה של בתך, קרוב לוודאי שזה לא יפריע, אפילו אם יישארו שרידים, כי מדובר באזור מכוסה בשיער.

בנוגע לכתם באזור העכוז, קרוב לוודאי שמדובר במה שנקרא באנגלית mongolian spot, ז"א הכתם המונגולי. אל תחששי, אין זה אומר כי חס וחלילה בתך מונגולואידית. שם זה ניתן בשל אמונה כי הכתם פוזר לאוכלוסיות מקומיות ע"י חיילי צבא ג'ינג'ס חאן, מלך מונגוליה. בכל מקרה, כתמים אלה הם אכן גנטיים, ונמצאים בתדירות גבוהה בישראל בקרב יהודים ספרדיים ומזרחיים, ובקרב ערבים. סביב העולם, כתמים אלה שכיחים בקרב העמים המתגוררים סביב לאגן הים התיכון, עמים אפריקנים, ואסייתים. בכל מקרה, הכתמים המונגוליים מתכהים בהתחלה ולאחר מכן נעלמים לגמרי בסביבות גיל 6־7.


שאלה בנוגע לתינוק בן שבועיים :: פוזל הצידה


8. בני בן השבועיים, נותן הרגשה כי הוא פוזל מידי פעם. האם יש מקום לדאגה ? - בר, קרית גת

אצל יילוד קטן, הממצא שאת מתארת הוא שכיח. אכן, באופן תקין, העיניים לפעמים פוזלות או לא זזות לאותו הכיוון ביחד. אך כאשר היילוד מגיע לגיל 6־8 שבועות, עיניו לא אמורות לפזול, והן זזות יחדיו בצורה מתואמת.

אם עיניים פוזלות או לא זזות לאותם הכיוונים לאחר מספר חודשים ייתכן ומדובר בפזילה. פזילה אמיתית חייבת טיפול אגרסיבי עם כיסוי של עין, משקפיים ו/או לעיתים טיפול כירורגי. אם הפזילה לא מטופלת כראוי היא עלולה לגרום לעין אחת להיות הרבה יותר חלשה מאשר השנייה (עין עצלה או באנגלית amblyopia), דבר העלול להישאר לנצח. חשוב לדעת שהופעה חדשה של פזילה בילד שעד עכשיו לא פזל, דורשת בדיקה מיידית אצל רופא עיניים!

קיים מצב הנקרא פסוודו־פזילה (pseudo-strabismus). במצב זה עיניו של הילד נותנות הרגשה כי הן פוזלות, אך תנועתן מתואמת לחלוטין. ההרגשה הזאת היא בדרך כלל, כתוצאה מגשר אף (המרחק שבין שתי העיניים) רחב. הרופא שלך יכול בהחלט לאבחן את המצב הזה, שאינו דורש כל טיפול. עם הגיל, גשר האף הופך להיות פחות ופחות רחב וההרגשה המוטעית של פזילה נעלמת.


שאלה בנושא שדיים לבן :: ילד בן 13


9. לבני בן ה־13, התנפחו שני השדיים מעט, בעיקר הימני, שאף כואב מעט. האם יש מקום לדאגה? - דינה, כורכר

התפתחות של שדיים בקרב זכר עלול לגרום להפרעה רגשית מובנת אצל מתבגר צעיר. לעיתים כאשר זה קורה, זה יכול לגרום ללעג מסביבתו של הנער, שבהמשך ישתדל להסתיר את הדבר מאחרים. נערים אלה יכולים להגביל את חייהם בפעילויות כמו שחיה, ספורט וכו' כדי להימנע מלהראות את ה"פגם" לאחרים. לכן, חשוב בהחלט להתחיל לדבר על הנושא עם בנך.

מצב זה, הנקרא גינקומסטיה, הרבה יותר שכיח ממה שחושבים ונמצא בקרב 40%־60% מבין הזכרים מתי שהוא בחייהם. התפתחות השדיים שכיחה בעיקר בזמן ההתבגרות, ויש לכך סיבות רבות אפשריות.

גינקומסטיה בדרך כלל, נשארת כגוש קטן מתחת לפטמה, ויכולה לעיתים קצת לכאוב, במיוחד בזמן ההתבגרות. כאשר היא מופיעה במתבגר לרוב זה נגרם כתוצאה מחוסר איזון הורמונאלי הקיים בין הטסטסטורון ( ההורמון הזכרי) והאסטרוגן (ההורמון הנקבי). במקרים הללו, רקמת השד נמצאת במימדים קטנים (בד"כ פחות מ־4 ס"מ קוטר) ותיעלם ללא כל טיפול תוך שנתיים בקרב 75% מהילדים, ותוך שלוש שנים בקרב 90% מהילדים. למרות שמצב זה שכיח ובגדר הנורמה, אני מאמין שכל ילד עם גינקומסטיה צריך להיבדק על ידי רופא הילדים שלו. את והרופא תוכלו ביחד להרגיע את המתבגר שלך, לציין כי מצב זה הוא נורמאלי וכי התופעה תיעלם תוך מספר חודשים או שנים, ללא טיפול.

לעיתים נדירות, כאשר ההתפתחות השדיים משמעותית מאוד ללא שיפור במשך השנים, ייתכן שיידרש טיפול כירורגי קוסמטי. גינקומסטיה עלולה להתפתח גם כתוצאה מחשיפה לתרופות מסוימות או לחומרים מסוימים כמו תרופות המכילות אסטרוגנים (ההורמון הנקבי), תרופות נגד דיכאון, מספר תרופות נגד יתר לחץ דם, שחפת ומספר תרופות כימותרפיות. גם שימוש בסמים (מריחואנה, הרואין) ובאלכוהול, עלול לגרום לגינקומסטיה. כמו כן, שימוש (בלתי חוקי לשם ספורט תחרותי) בסטרואידים אנבוליים עלול גם הוא לגרום לתופעה.

לעיתים נדירות מאוד הגינקומסטיה מתפתחת כתוצאה ממחלה אנדוקרינית, גידול או מחלה כרונית. בכל מקרה, אני ממליץ שתקחי את ילדך לבדיקה. קרוב לוודאי כי במקרה שלו, כמו ברוב המקרים, מדובר בתופעה שכיחה, שתחלוף עם הזמן ללא טיפול.


פרופ' פרנסיס מימוני